Betonowanie jest jednym z działań budowlanych wykorzystywanym w niezliczonej liczbie konstrukcji. Należy jednak znać podstawowe zasady wykonywania takich prac, które są zależne od warunków atmosferycznych. Jak poprawnie wykonać betonowanie w lecie i w zimie? Nasza firma Agmar przygotowała kilka sprawdzonych wskazówek, dzięki którym betonowanie bez względu na aktualną pogodę będzie wykonane perfekcyjnie. Przyjrzyjmy się zagadnieniu z bliska.
Jak pogoda wpływa na proces betonowania?
Wykonanie betonowanie w znaczącym stopniu uwarunkowane jest od obecnie panujących warunków atmosferycznych. Dopasowanie właściwych metod produkcji gwarantuje bezpieczeństwo i skuteczność prowadzonych prac. Zróżnicowane temperatury powietrza to kluczowy czynnik właściwego przygotowania i dokładnego zaplanowania prac. Warto zaznaczyć, że beton, pomimo tego, że jest materiałem wytrzymałym i odpornym, wymaga wdrożenia właściwych procedur, by nie obniżyć jego właściwości po związaniu. Wpływ temperatury na beton bywa niezwykle destrukcyjny. Jeśli masa betonowa zostanie wylana w zbyt niskiej temperaturze, proces wiązania rozpocznie się dopiero po ustaniu mrozów i odmrożeniu. To skutkuje brakiem osiągnięcia wysokiej wytrzymałości masy betonowej.

Praktyczne wskazówki betonowania podczas upałów
Proces betonowania jest utrudniony nie tylko w niskich, ale także w bardzo wysokich temperaturach. O wysokich temperaturach mówimy wówczas, gdy średnia wartość dobowej temperatury, wyznaczana o godzinie 7:00, 13:00 i 21:00 przekracza 25℃.
Podczas ciepłych, letnich dni, należy zadbać o właściwe przygotowanie mieszanki, jej transportu i ułożenia. Należy także właściwie dostosować optymalną metodę ochrony szalunków przed słońcem. Należy przeanalizować także poziom nasłonecznienia, prędkość wiatru oraz wilgotność powietrza.
W lecie mieszanka betonowa musi składać się z właściwych składników. Należy wybrać beton o właściwościach spowalniających proces przyrostu wytrzymałości. To skutecznie ograniczy wydzielanie ciepła w procesie hydratacji. Należy zastosować także domieszkę spowalniającą wiązanie- jest to doskonała technologia chłodzenia, pozwalająca uniknąć samowzmacniającego efektu termicznego w betonie.
Ważnym krokiem jest właściwe zabezpieczenie podłoża przed niekontrolowaną i nadmierną utratą wody. Należy zadbać także o maksymalną redukcję temperatury elementów szalunku i zbrojenia.
Warto także zaznaczyć, że szalowanie w czasie upałów warto realizować nocą, albo bardzo wczesnym rankiem. Dzięki temu uda nam się zminimalizować ryzyko nadmiernego nasłonecznienia i wysokich temperatur.
Najważniejsze zasady podczas betonowania w niskich temperaturach
Podczas betonowania w niskich temperaturach, zaleca się, aby świeża mieszanka betonowa wykazywała co najmniej +5°C. Jeśli zastosujemy się do tego zalecenia nie musimy obawiać się o nie otrzymania powierzchni o pożądanej odporności na mróz. Będziemy mogli obserwować przyrost wytrzymałości, który będzie odbywać się bez żadnych zakłóceń.
Decydując się na betonowanie zimowym sezonie, kiedy temperatura atmosferyczna waha się pomiędzy 0°C a 5°C, obligatoryjnie należy zastosować środki prewencyjne. Do najważniejszych zalicza się m.in.: ogrzanie kruszywa oraz wody, która wlewana jest do masy zarobowej. Inaczej prace będą wyglądać w sytuacji, gdy temperatura otoczenia będzie wynosić -5°C i więcej. Wówczas należy wdrożyć bardziej radykalne środki. W tym przypadku szczególną uwagę należy poświęcić na fakt, czy grunt oraz poszczególne elementy szalunków i zbrojenia nie są oblodzone. Przed wylaniem masy muszą one być doskonale oczyszczone. Warto także zaznaczyć, że temperatura masy betonowej nie powinna znacząco różnić się od temperatury betonowej formy. Generalnie rekomenduje się odłożenie prac betonowych, o ile temperatura wynosi -5°C i więcej.
Kolejną cenną radą podczas procesu betonowania zimą jest dążenie do maksymalnego zminimalizowania wody, przy jednoczesnym zwiększeniu ilości betonu. Idealny stosunek wynosi 1:2. Eksperci wskazują, że niezbrojone elementy konstrukcyjne powinny być dodatkowo zabezpieczone domieszkami chemicznymi o właściwościach przeciwmrozowych. Ogólną, powszechnie znaną zasadą, jest fakt, że zimą proces zagęszczenia świeżo ułożonej masy betonowej powinien być maksymalnie krótki. Im krótszy, tym wyższą szczelność uda nam się zachować.

Wylana masa betonowa zimą powinna być przykryta, a w niektórych przypadkach także dogrzewana ciepłym powietrzem w celu zabezpieczenia przed nadmierną utratą ciepła. Jak długo schnie beton w warunkach zimowych? Demontaż szalunku powinien być wykonany po standardowym upływie okresu dojrzewania betonu przedłużonego o liczbę dni, w których wystąpiła temperatura powietrza poniżej +5℃.
Jeśli chcesz cieszyć się doskonałą jakością materiałów ogólnobudowlanych, czy elementów betonowych, takich jak bloczki fundamentowe, bloczki TEMPO, betonów towarowych różnych klas w przystępnej cenie, już dziś zapoznaj się z ofertą naszej marki Agmar. Zapraszamy do kontaktu.